جمعه 15 اسفند 1399   23:58:17

حکایت مدیریتی

پاهای خارج از کادر


متن حکایت

ریچارد زالتمن مانند خیلی از عکاسان پیش از خود، به مناطق مختلف جهان سفر می‌کرد تا از مردم و فرهنگ و زندگی‌شان عکس بگیرد.

یک روز صبح که دریکی از روستاهای دورافتاده کشور بوتان قدم می‌زد تا عکس‌هایی بگیرد، ناگهان ایده‌ای به نظرش رسید. او دوربین را درجایی مستقر می‌کرد و از روستاییان می‌خواست ازآنچه به نظرشان ارجحیت دارد که به دیگران درباره خودشان نشان دهند، عکس بگیرند.

بعدازاینکه زالتمن عکس‌های گرفته‌شده را ظاهر کرد متوجه شد در بیشتر عکس‌ها، پاهای مردم حدوداً از ناحیه مچ به پایین خارج از کادرند و در عکس نیفتاده‌اند.

زالتمن می‌گوید: «ابتدا فکر کردم که روستاییان در تنظیم کادر دقت نکرده‌اند؛ اما بعداً معلوم شد پابرهنگی نشانه‌ای از فقر است. اگرچه در آن روستا همه پابرهنه بودند اما مردم روستا می‌خواستند آن را پنهان کنند؛ اين پیام مهمی است برای درس گرفتن.»

شرح حكايت

برای شناخت افراد و سازمان‌ها به انتخاب‌های آنان توجه دقیق داشته باشید. سازمان و کارکنان آن به‌عنوان سیستم‌های پیچیده از خود رفتاری ناشی از انتخاب‌هایشان بروز می‌دهند که نشانه‌های دقیقی از ویژگی‌های آنان را با خود به همراه دارند. این نشانه‌ها صرف‌نظر از اینکه هدف تظاهر یا پنهان‌کاری داشته باشند خصوصیاتی از رفتار و فرهنگ‌سازمانی آن‌ها را بیان می‌کند. در برخی موارد ممکن است افراد و سازمان به هر دلیلی قادر به بیان صحیح و علمی ویژگی‌های خود نباشند اما وقتی موضوعات مختلف برای انتخاب آزاد گذاشته شوند رفتار و انتخاب‌هایی خواهند داشت که به‌صورت غیرمستقیم بیانگر خصوصیات آن‌ها خواهند بود. برای شناخت افراد و سازمان‌ها به انتخاب‌های آنان توجه دقیق داشته باشید و به آن‌ها حق انتخاب دهید.
کلمات کليدي
 
امتیاز دهی